Transvestitų žavesys ir skurdas

Man patinka persirenginėti. Žinau, kad daugybė pikdžiugiškai nusiteikusių skaitytojų, kurie seka kiekvieną mano žingsnį, dar kartą lengviau atsidus ir pasakys: pagaliau išsiaiškinom. Dar vienas iškrypėlis. Transvestitas. Tik įdomu, kuo jis persirenginėja: Madonna, Cher ar Violeta Riaubiškyte?

Deja deja, tokiems teks nusivilti. Persirenginėti galima įvairiai. Ilgą laiką man patiko persirenginėti studentu. Bakalauriniai, magistriniai, daktariniai rašiniai ir disertacijos. Nutrinti džinsai ir suplyšę apatiniai. Paskui šiek tiek persirenginėjau ofiso darbuotoju, bet buvo baisiai nuobodu. Nūn itin smagu persirenginėti dėstytoju, kuris nepanašus į dėstytoją. Šitaip persirengus gera žiūrėti į tuos, kurie pernelyg rimtai žiūri į dėstytojo rūbus ir tiesiog nesuvokia, kad jie tik eiliniai transvestitai be jokios savirefleksijos. Tra-ta-ta jiems!

Kad gyvename persirengėlių arba transvestitų epochoje, niekam nenaujiena. Nuo Madonnos iki Andriaus Mamontovo, nuo Michaelo Jacksono iki Ryčio Cicino. Galima persirengti moterimi ir vyru, galima imituoti Elvį Preslį (Cicino atveju) ar bandyti persirenginėti ir įgarsinti britų pop žvaigždes tokias kaip Stingas (Mamontovas). Štai buvęs mūsų prezedentas Rolandas Paksas mėgino persirenginėti prezidentu, bet itin nesėkmingai: jo persirenginėjimas ir vaidinimas įtikino tik nedidelę dalį ne itin išsilavinusių žmonių, kurie apie transvestitus visiškai nieko nenutuokia.

Kai kas man paprieštaraus: įprastai transvestizmas suvokiamas tik kaip lyties pakeitimas persirengiant skirtingos lyties rūbais. Todėl Cicinas ir Mamontovas nesą tikri persirengėliai. OK. Sutinku. Nuolankiausiai pritariu. Lytinis transvestizmas pats įdomiausias. Ties juo ilgiau ir apsistokime.

Prieš dešimtmetį atlikti tyrimai JAV parodė, kad Massachussetso valstijoje moteriškais drabužiais persirenginėti labiausiai mėgsta vedę heteroseksualūs sunkvežimių vairuotojai ir kompiuteristai. Įsivaizduokite „Žemaitijos pieno" vairuotoją su gėlėta vasariška suknele, įžengiantį į jūsų „Iki", ir kompjuterinės sistemos administratorių su moterišku nėriniuotu stringu ir biusthalteriu (ne viena skaitytoja ar skaitytojas čia tikriausiai susijaudins erotiškai).

Tačiau patys žymiausi transvestitai istorijoje yra buvę aktoriai, diplomatai ir šnipai. Įdomiausia transvestizmo istorija yra nutikusi ne taip jau seniai Kinijoje, kai prancūzų diplomatas ir jo meilužė/meilužis buvo pasodinti į kalėjimą už šnipinėjimą Kinijos naudai. Prancūzą Boursicotą apkaltinta perdavinėjus slaptą informaciją Kinijai per savo meilužį Shi, kurį diplomatas laikė moterimi ištisus dvidešimt metų!!! Visa tai buvo aprašyta laikraštyje „New York Times" 1986 metais.

Tai išties skandalinga istorija. Ar įmanoma draugauti su asmeniu dvidešimt metų ir nežinoti jo lyties? Pasirodo, kad taip. Kai kas, interpretavęs šį incidentą, manė, kad tai paprasčiausia homoseksualių šnipų istorija. Tačiau pats prancūzų diplomatas teigė tikrai nežinojęs, kad misteris Shi yra vyras. Seksu jie užsiiminėję tamsoje, todėl jis niekad nematęs savo meilužio nuogo. Jis paprasčiausiai manęs, kad kinietės esančios baisiai drovios ir kad kinų papročiai draudžią apsinuoginti.

Britų žurnalistai, klausydamiesi tokių diplomato pasisakymų, krizeno ir darė išvadą, kad prancūzas tik nenorėjo pripažinti savo homoseksualumo ir jį slėpė. Tačiau patys prancūzai į šią istoriją žiūrėjo kitaip. Jie buvo neįtikėtinai pasipiktinę, kad jų tėvynainis negalėjo atskirti vyro nuo moters. Su prancūzais šito nutikti negali! Ne! Mes juk mados ir rūbų tėvynė! Kvailelis apmautas Boursicot! Abu - diplomatas ir jo meilužis - buvo nuteisti kalėti po šešetą metų. Aišku, ne už transvestizmą.

Istorija pamokanti. Vyrai, mylėkitės tik su nuogomis moterimis! Moterys, susipažinusios su vyrais, patikrinkite, ar viskas savose vietose! Juk pasitaiko žmonių, kurie gali genialiai apsimetinėti kita lytimi. Arba prezidentu. Arba Cicinu. Arba Tereškinu.

Paradoksalu, bet šis praeito amžiaus nutikimas tarsi teigia, kad idealią moterį gali įkūnyti tik vyras. O gal idealiu vyru gali tapti tik moteris? Mano nuomone, transvestizmas ir persirenginėjimas įrodo ne tik drabužių, bet ir pačios moteriškos lyties galią. Vienaip ar kitaip dauguma iš mūsų persirenginėjame moterimis. Net ir pasakoje „Raudonkepuraitė ir vilkas" vilkas persirengia senele. Vilkas transvestitas. Ar ne simptomiška? O kiek dar pas mus vilkų avelių kailiais persirengusių! Ant pirštų tikrai nesuskaičiuosi.

Tokios transvestitiškos tokelės. Vasara, todėl dabar geriausia ne persirenginėti, bet nusirengti. Na, o kas garsiausias Lietuvos transvestitas istorijoje ir dabar? Iš savo gyvenimiškų pastebėjimų galėčiau spręsti, kad mūsų didžiųjų firmų direktoriai ir vadybininkai turėtų ne tik mokėti kalbėtis telefonu su Seimo nariais, bet ir klasiškai persirenginėti. Būtų įdomu išsiaiškinti, kas, kur ir kaip. Reiks paklausti rimtų istorikų, persirenginėjančių istorikais, ir dizainerių, kurie perrenginėja dabarties žvaigždes. Gal atsakys. „Tu vėjo paklausk, tau vėjas atsakys... Tik jis, mano transvestitete, atsakys..."

2004